35089 شنبه تا چهارشنبه از 8:30 صبح تا 5 عصر
پنج شنبه از 8:30 تا 12 ظهر
گروه فلز کاتالوگ 

با بیش از ربع قرن تجربه در زمینه ارائه انواع محصولات استنلس استیل

درباره گروه فلز

گروه فلز در سال 1371 با هدف خدمت به تولید کنندگان و صاحبان صنایع تاسیس گردید ...

بیشتر بدانید ...

استنلس استیل در صنایع فرایندهای شیمیایی

قیمت ورق استیل؛ فروش انواع ورق استیل صنعتی و ورق استنلس استیل در آلیاژ و ضخامت های مختلف. با حرفه‌ای‌ها خرید کنید تلفن: 35089-021

 

     وقتی که بحث صنعت فرایند های شیمیایی پیش می آید، تصور آن بدون وجود تجهیزات استنلس استیل واقعاً غیر ممکن است. تولید ایمن، مطمئن و مقرون به صرفه مواد شیمیایی از جمله ترکیبات دارویی، کاغذ، پلاستیک، کودهای شیمیایی و . . . به شدت وابسته به استفاده از استنلس استیل می باشد.

     اولین استنلس استیل آستنیتی بین سالهای 1909 و 1912 میلادی توسط ادوارد موریر و بنو استراوس و سپس در کارخانه فولاد فردریک. ای. کروپ در آلمان توسعه یافت و رنگ تجاری به خود گرفت. این آلیاژ با نام اختصاری V2A، ترکیبی شبیه به استنلس استیل 304 یا همان 8-18 امروزی داشت که شامل 18% کروم و 8 % نیکل بود. مهمترین ویژگی که در مورد این آلیاژ کشف شد خاصیت مقاومت در برابر خورگی آن به ویژه در مقابل ماده خورنده ای مثل اسید نیتریک می باشد. در حال حاضر که چیزی حدود 100 سال از آن دوران می گذرد، نوع کم کربن این آلیاژ، یعنی استنلس استیل 304L، هنوز هم قادر به مقاومت در برابر اسید نیتریک می باشد.

     محققان آلمانی همچنین به بررسی خواص آلیاژها در دماهای بالا پرداختند و به این نتیجه رسیدند که آلیاژهای با درصد کروم بالا (10-20%) در برابر انواع گازهای گرم و خورنده از خود مقاومت نشان می دهند. نتیجتاً از دل این تحقیقات آلیاژهای استنلس استیل مقاوم در برابر حرارت (اصطلاحاً نسوز)، از جمله 304H،  استنلس استیل ضد خش 321،  استنلس استیل نسوز 309 و 310 زاده شدند که لازمه اصلی فرایند های شیمیایی با درجه حرارت بالا می باشند.

     با همه این اوصاف صنعت استنلس استیل راه زیادی برای طی مسیر داشت. به طوری که به تدریج آلیاژهای استنلس استیل جدیدی با خواص مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر اسید های با غلظت بالا ساخته و پرداخته شدند. از جمله آنها میتوان به استنلس استیل 316 اشاره کرد. اگر به ترکیب آلیاژ 8-18 یا همان استنلس استیل 304، 2% مولیبدن و 2% نیکل اضافه شود، ساختار آلیاژ ذاتی ضد اسیدی پیدا می کند. به همین دلیل کلمه ضد اسید با آلیاژ استنلس استیل 316 پیوند خورده است. این آلیاژ نسبت به اسیدهای خورنده ای مثل اسید سولفوریک و اسید فسفریک مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. به همین ترتیب در طول سالیان متمادی آلیاژهای آستنیتی دیگری با مقاومت در برابر خوردگی بالاتر، با افزودن نیکل و مولیبدن بیشتر، با مقادیر کمی از مس، نیتروژن، منگنز و چند عنصر دیگر پا به عرصه صنعت گذاشتند.

     استنلس استیل دو فازی یا همان دوپلکس نیز در اوایل سال 1930 میلادی کشف شد و استفاده از آن شروع شد. اما حدود 40 تا 50 سال طول کشید تا خواص جوشکاری آن بهبود یابد. مقاومت این آلیاژ در برابر شکست خوردگی ناشی از کلرید در صنعت فرایندهای شیمیایی از اهمیت بسزایی برخوردار است. یکی از مهم ترین آلیاژهای این گروه استنلس استیل 409 می باشد که در صنعت اگزوز خودرو استفاده فراوانی از این محصول می شود.

     آلیاژهای استنلس استیل رسوب سختی نیز با اهداف مقاومت در برابر خوردگی و در عین حال استحکام بالا ساخته شدند. به همین ترتیب گریدهای مختلف و جذابی از این دسته تولید شده اند که به نیازهای صنعت فرایندهای شیمیایی پاسخ داده اند.

     سازندگان استیل به تدریج ملزم شدند که اسناد مرتبط با هریک از محصولات را دقیقاً ارائه کنند، به این دلیل که عوامل دست اندرکار در صنعت فرایندهای شیمیایی بدانند برای هر فرایند از چه محصولی استفاده کنند. بحث انتخاب مواد یکی از ارکان اصلی صنعت می باشد، به همین دلیل سال 1924 در بیست و هفتمین نشست سالیانه انجمن تست و مواد آمریکا یا همان ASTM استانداردهایی برای مواد و کاربردهای آنها تعیین گردید. توسعه کدگزاری ها لازمه انتخاب بهترین مواد و استفاده از بهترین نوع استنلس استیل در صنعت فرایندهای شیمیایی می باشد. امروزه موفقیت چشمگیر این استانداردها و تاثیر بسزای آن در صنعت کل جهان و کشورهای مختلف را شاهد هستیم.

     در کاربردهای دما بالا، آلیاژ باید علاوه بر استحکام بالا، نسبت به شرایط محیطی نیز مقاوم باشد. به همین منظور طیف گسترده ای از آلیاژهای استنلس استیل با کروم و نیکل بالا تولید شده اند. نیکل باعث می شود مقاومت آلیاژ در دماهای بالا حفظ شود و همچنین از شکست آن به مرور زمان جلوگیری می کند.

     همه این موارد نشان از عملکرد درخشان انواع استنلس استیل در صنعت فرایندهای شیمیایی دارند که در طی یک قرن گذشته آلیاژی قابل اطمینان، ایمن و مقرون به صرفه بوده است.

 

کد: 50019469

زمان انتشار: دوشنبه 8 مهر 1398 08:30 ب.ظ

تعداد نمایش: 771

تمامی حقوق برای گروه فلز محفوظ است.طراحی سایت توسط سایت بایک