35089 شنبه تا چهارشنبه از 8:30 صبح تا 5 عصر
پنج شنبه از 8:30 تا 12 ظهر
گروه فلز کاتالوگ 

با بیش از ربع قرن تجربه در زمینه ارائه انواع محصولات استنلس استیل

درباره گروه فلز

گروه فلز در سال 1371 با هدف خدمت به تولید کنندگان و صاحبان صنایع تاسیس گردید ...

بیشتر بدانید ...

استنلس استیل در صنعت ساختمان و معماری

قیمت ورق استیل؛ فروش انواع ورق استیل صنعتی و ورق استنلس استیل در آلیاژ و ضخامت های مختلف. با حرفه‌ای‌ها خرید کنید تلفن: 35089-021

 

     استنلس استیل آلیاژی با دوام و عمر طولانی می باشد، به همین جهت تصویری فوق العاده در ذهن معماران و عموماً دست اندرکاران صنعت ساختمان ایجاد کرده است. با یک نگاه کلی به موضوعات مرتبط، خواهیم دید که آلیاژ استنلس استیل سری 300 بیشترین کاربرد را در این صنعت دارد. از جمله طرح هایی که شروع ورود استنلس استیل به صنعت ساختمان و معماری را نشان میدهد، می توان به پروژه هایی در ابعاد کوچک از قبیل ورودی، سردر و سقف واحدهای صنعتی اشاره کرد. برخی از این طرح ها هنوز هم در جریان بوده و این خود گواهی بر عمر طولانی استنلس استیل می باشد. اگر بخواهیم نمونه ای در این رابطه ذکر کنیم، می توانیم به استفاده از ورق استنلس استیل در ساخت سردر هتل ساوُی لندن اشاره کنیم که از سال 1921 تاکنون پابرجاست.

 

 

     ذات بشریت به گونه ای است که دوست دارد محدودیت ها را از میان بردارد، به همین منظور وقتی بحث ساختار های عظیم پیش می آید، بدان معنی است که صاحبان کسب و کار می خواهند از لحاظ قدرت و ثروت و ایجاد فضای رقابتی خودنمایی کنند.

     به عنوان مثال، آسمانخراش ها در دو قرن اخیر به شکلی قابل توجه گسترش یافته اند که همین امرخواه ناخواه استنلس استیل را به طور عمده تری نسبت به قبل وارد صنعت ساختمان سازی و معماری نمود. پروژهای بزرگی چون ساختمان کرایسلر (1930) و امپایر استیت (1931) از این قبیل می باشند.

 

 

     اگرچه ساختمان کرایسلر فقط به مدت چند ماه لقب بلندترین ساختمان جهان را به یدک کشیده است، ظرافت و سبک درخشان معماری آن با استنلس استیل باعث شد که در سطح بین المللی به عنوان نمونه ای زیبا از طراحی شناخته شود. از طرفی دیگر ساختمان امپایر استیت برای بیش از 40 سال لقب بلندترین ساختمان جهان را همراه داشت. در این آسمانخراش، طبقه های فوقانی به علاوه سقف مخروطی آن پنل های استنلس استیل کار شده است. اما نکته ای که در مورد این ساختمان مطرح است، میتوان آن را اولین موردی نامید که دیواره های خارجی آن نیز از استنلس استیل است. از لحاظ تعمیرات و نگهداری نیز، تنها باری که پنل ها تعویض شدند، زمانی بود که یک بمب افکن نیروی هوایی آمریکا در سال 1945 به کناره آن برخورد کرد.

     اگرچه در ساخت این ساختمانها از استنلس استیل 302 استفاده گردید، اما اکنون نوع استنلس استیل 304 با ترکیبات و خواص مشابه به راحتی در دسترس می باشد. امروزه در این صنعت آلیاژ استنلس استیل 316 کم کربن نیز بسیار کاربردی شده است، مخصوصاً در مناطقی که نزدیک دریا قرار داشته و مکانهایی که جاده های اطرافشان در معرض نمک پاشی قرار دارند. علت این استفاده مقاومت بالاتر این آلیاژ نسبت به یون کلر می باشد.

     اگر نگاهی گذرا به ساختمان های قدیمی که در آنها استنلس استیل کارشده بیاندازیم، نکته ای که قابل لمس می باشد، این است که با وجود اینکه در گذشته آلیاژهای به کار برده شده از لحاظ کیفی در سطحی پایین تر قرار داشتند، اما به نیازهای امروز نیز پاسخگو بوده اند که این مورد باز هم گواهی بر درخشانی، دوام و طول عمر این آلیاژ محبوب می باشد.

     از دهه 1950 میلادی به بعد گسترش عمده ساختمان سازی با استفاده از استنلس استیل را شاهد بوده ایم. ساختمان Socony-Mobil (1956)، سقف کلیسای جامع سنت مری توکیو (1961) و ملون آرنا در پیتزبورگ (1961)

 

 

     شاید برای برخی سوال باشد که آیا استنلس استیل قابلیت رنگ پذیری دارد یا نه؟ پاسخ این سوال مثبت است. به طوری که اولین روشهای رنگ آمیزی استنلس استیل در دهه 1970 میلادی معرفی و به کار گرفته شد که البته نتیجه خوبی را نیز در پی داشت. نمونه این کار، رنگ آمیزی استنلس استیل به کار برده شده در ساخت معبد شاکادن توکیو به روش الکتروشیمیایی می باشد، به طوری که بعد از گذشت حدود 50 سال رنگ آن کوچکترین تغییری نکرده است.

 

 

     همه این موارد نشان دهنده عملکرد فوق العاده استنلس استیل در صنعت ساختمان و معماری می باشد که در برخی موارد با حداقل هزینه های تعمیر و نگهداری و در برخی موارد حتی بدون کوچکترین هزینه اضافی مسیر را برای طراحان و سازندگان هموارتر می سازد.

 

کد: 50019494

زمان انتشار: یکشنبه 14 مهر 1398 08:30 ب.ظ

تعداد نمایش: 234

تمامی حقوق برای گروه فلز محفوظ است.طراحی سایت توسط سایت بایک